شنبه, 25 مرداد 1393 ساعت 15:03

◄راهنمایان گردشگری فارس نه ثبات شغلی دارند و نه بیمه هستند

نویسنده  روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس
امتیاز دهی به این مطلب
(1 رای)

     رییس انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس:

راهنمایان گردشگری فارس نه ثبات شغلی دارند و نه بیمه هستند

رییس انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس با انتقاد از این که بسیاری از تورهای ورودی به استان از راهنمایان بومی استفاده نمی کنند گفت : عدم ثبات شغلی و بیمه نبودن راهنمایان گردشگری فارس از عمده ترین مشکلات این فعالان فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار ما ، پنجمین دوره انتخابات هیات رییسه انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس در حالی در شیراز برگزار شد که امیر سبوکی برای سومین بار متوالی و با کسب 97 در صد آرا به عنوان رییس این انجمن انتخاب شد.

وی در گفت و گو با خبرنگار سرویس گردشگری در خبر جنوب با بیان این که فارس دارای بیشترین تعداد راهنمای گردشگری در سطح کشور است افزود: بیش از یک هزار راهنمای گردشگری در فارس وجود دارند که در حال حاضر نیمی از این افراد فعال می باشند.

به گفته وی راهنمایان گردشگری بیشترین ارتباط را با گردشگران داخلی و خارجی دارند و با این که وظیفه مهمی چون انتقال فرهنگ بر دوش آن ها است اما کمترین حقوق شغلی را برخوردار هستند.

سبوکی مشخص نبودن وضعیت شغلی راهنمایان را مهم ترین دغدغه این افراد برشمرد و افزاد: اخیرا با برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری وضعیت بیمه راهنمایان جلساتی برگزار شده است که امید است این مشکل هر چه سریع تر مرتفع شود.

رییس انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس بر لزوم توجه بیشتر و خاص مسوولین مربوطه استان نسبت به مرتفع کردن مشکلات راهنمایان تاکید کرد و گفت : طبق توافقات صورت گرفته با کمیته تورهای ورودی استان فارس مقرر شده از هفته آینده تمامی راهنمایان فعال در تورها بیمه حوادث شوند.

وی ادامه داد : طی این توافق نامه دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس موظف هستند راهنمایان در تورهای خود را بیمه حوادث نمایند. وی در بخش دیگری از این گفت و گو به ضرورت توسعه برنامه های آموزشی و تکمیل دوره های تخصصی برای راهنمایان گردشگری فارس اشاره کرد و گفت : با این که در حال حاضر راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس از نظر تحصیلات و دانش و اطلاعات حوزه گردشگری جزو برترین های کشور هستند اما جا دارد که برنامه آموزش های تکمیلی این افراد متوقف نشود.

وی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر تورهای ورودی به استان از راهنمایان محلی استفاده نمی کنند و این موضوع باید هر چه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد.

سبوکی ادامه داد : طبق قوانینی که در بسیاری از کشورهای دنیا هم وجود دارد تورهای گردشگری ورودی باید از راهنمایان محلی و بومی نیز استفاده کنند اما متاسفانه شاهدیم که برخی از گروه های خارجی حتی از راهنمایان ملی نیز بهره نمی برند. وی خواستار رسیدگی هر چه بیشتر مسوولین کشوری و استانی نسبت به این موضوع شد.

گفتنی است در مراسم انتخابات هیات رییسه انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس که هر 3 سال یک بار برگزار می شود، امیر سبوکی به عنوان رییس ، سعید نگهبان فرد به عنوان نایب رییس ، فاطمه موسوی دبیر ، ابراهیم پارس زاده خزانه دار و سید علیمحمد حسینی به عنوان عضو هیات مدیره و روابط عمومی انتخاب شدند.

منبع : روزنامه خبر جنوب / شنبه 25 مرداد 1393 / صفحه 56


اصلاح شده در تاریخ : شنبه, 25 مرداد 1393 ساعت 15:21
روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

آخرین مطالب از : روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

بازگشت به بالا