سه شنبه, 25 شهریور 1393 ساعت 12:15

◄گوشزد رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس "تورهای خارجی بدون راهنما، زنگ خطری برای اصلاح قوانین"

نویسنده  روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس
امتیاز دهی به این مطلب
(3 رای)

گوشزد رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس؛

تورهای خارجی بدون راهنما، زنگ خطری برای اصلاح قوانین


درحالی که افزایش تعداد گردشگران ورودی را شاهد هستیم روندی در حال شکل گیری است که زنگ خطری برای احیای قوانین و دستورالعمل‌های گردشگری به حساب می‌آید. حضور تورهای ورودی بدون راهنمای داخلی این مهم را گوشزد می‌کند.

 خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – چندیست فعالان حوزه گردشگری از افزایش تعداد گردشگران ورودی در شهرهای گردشگر پذیر همچون شیراز، اصفهان و یزد خبر می‌دهند.

این افزایش تعداد گردشگران ورودی به اندازه‌ایست که ظرفیت تمام هتل‌های 4 و 5 ستاره این استان‌ها تا سال دیگر تکمیل است. البته این افزایش تعداد گردشگران پیامدهایی نیز به دنبال خواهد داشت.
«امیر سبوکی» رئیس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس با اعلام خبر شکل گیری روندی جدید در حضور تورهای ورودی به خبرنگار CHN‌گفت: «اخیرا شاهد گروه‌های مختلف گردشگران ورودی هستیم که بدون داشتن راهنما از آثار باستانی، تاریخی و گردشگری دیدن می‌کنند و یکی از عوامل این امر نبود آیین نامه‌ای مدون در زمینه فعالیت راهنمایان است.»
او ادامه داد: «در بیشتر کشورهای گردشگرپذیر دنیا مانند مالزی و سنگاپور به همراه داشتن راهنمای آن کشور جزء قوانینی است که باید رعایت شود. این اتفاق باید در کشور ما نیز بیافتد و سازمان با تعریف بخشنامه یا دستورالعمل قانونی و اطلاع آن به توراپراتورها این مهم را ابلاغ کند.»
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس تاکید کرد: «باید طبق یک بخشنامه یا دستورالعمل قانونی ورود به آثار تاریخی منوط به همراهی یک راهنما مثلا برای گروه‌های 7 نفر به بالا شود. چراکه کنترل روی آثار تاریخی بیشتر است و می‌توانیم تمرکز این مهم را از این بخش آغاز کنیم.»
سبوکی با اشاره به آنکه موارد اینچنینی در حال بوجود آمدن است گفت:‌ «اوایل، تعداد این گروه‌ها بسیار کم بود اما در ماه‌های گذشته شاهد افزایش گروه‌های بدون راهنما هستیم. این نوید دهنده شکل گیری و رواج چنین روندی در میان گروه‌های ورودی است که باید جلوی آن گرفته شود.»
به گفته او، نه تنها توراپراتورهای خارجی بلکه توراپراتورهای داخلی نیز چندیست این روند را در پی گرفته‌اند و گمان می‌رود ممکن است اشاعه یابد. اگر چنین روندی رواج یابد شاهد بیکاری روز افزون راهنمایان گردشگری خواهیم بود.
به گزارش CHN، با وجود آنکه بیش از 6 هزار کارت برای راهنمایان صادر شده‌است اما توراپراتورها معتقد هستند دوره‌ای که این راهنمایان می‌گذرانند برای سپردن یک گروه خارجی به آنها کفایت نمی‌کند و در واقع تعداد راهنمایان گردشگری که کارآمد و توانمند باشند بسیار کم است.
هرچند رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس نیز وجود تعداد کم راهنمایان مجرب را قبول دارد اما صدور بیش از 6 هزار کارت راهنمای گردشگری را منوط به نقص قوانین آموزشی و گردشگری می‌داند.
سبوکی در این خصوص گفت: «به نظر می‌رسد که سازمان میراث و گردشگری باید تجدید نظری در برگزاری دوره و تمدید کارت راهنمایان گردشگری داشته باشد. چراکه درحال حاضر ملاک خاصی برای تمدید کارت راهنمایان وجود ندارد و هر کس که دوره 6 ماهه لیدری را بگذراند پس از قبولی در آزمون، کارت خود را دریافت می‌کند و در زمان فعالیت نیز کلاس‌های دوره‌ای بازآموزی برای او برگزار نمی‌شود. در واقع راهنمایان به حال خود رها می‌شوند و دیگر نظارتی بر فعالیت آنها نیست.»
او معتقد است: «سازمان میراث فرهنگی باید در مورد برگزای کلاس‌های آموزشی و تجربه‌ای که این راهنمایان می‌توانند کسب کنند تجدید نظر کند. »
منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی -   24 شهریور 1393
http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=112364&Serv=2&SGr=24

اصلاح شده در تاریخ : سه شنبه, 13 آبان 1393 ساعت 19:56
روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

آخرین مطالب از : روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

بازگشت به بالا