شنبه, 10 تیر 1391 ساعت 09:05

آموزش ، حلقه گمشده توسعه گردشگری فارس ویژه

نویسنده  روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس
امتیاز دهی به این مطلب
(0 رای)
 

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس اعلام کرد:

آموزش ، حلقه گمشده توسعه گردشگری فارس

ویژه برنامه های هفته گردشگری در فارس با استقبال از مسافران در فرودگاه های بین المللی شیراز آغاز شد. به گزارش خبرنگار ما ، روز گذشته همزمان با روز جهانی جهانگردی ، گردشگران ورودی به استان مورد استقبال رسمی قرار گرفتند و از آنها با اهدای گل تقدیر شد.

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس اعلام کرد:

آموزش ، حلقه گمشده توسعه گردشگری فارس

ویژه برنامه های هفته گردشگری در فارس با استقبال از مسافران در فرودگاه های بین المللی شیراز آغاز شد. به گزارش خبرنگار ما ، روز گذشته همزمان با روز جهانی جهانگردی ، گردشگران ورودی به استان مورد استقبال رسمی قرار گرفتند و از آنها با اهدای گل تقدیر شد.

همچنین زنگ گردشگری در 25 مدرسه راهنمایی و متوسطه شیراز و 25 مدرسه در شهرستان ها نواخته شد که این مراسم با همکاری انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان و حضور 50 نفر از راهنمایان گردشگری و نمایندگان ویژه میراث فرهنگی فارس برگزار شد.

در خصوص برپایی این مراسم، امیر سبوکی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و جهانگردی فارس به خبرنگار ما گفت: آشنایی دانش آموزان با اهمیت و ویژگی های صنعت گردشگری همچنین نحوه برخورد با گردشگران داخلی و خارجی در اماکن تاریخی از جمله اهدافی است که در حاشیه مراسم زنگ گردشگری برای دانش آموزان مدارس فارس ارائه می شود.

وی ادامه داد : راهنمایان گردشگری ، پیشانی فرهنگی یک ملت محسوب می شوند و وظیفه خطیر آنها ، اطلاع رسانی در عرصه گردشگری است.

به گفته سبوکی ، برنامه امسال با هدف آگاه سازی دانش آموزان نسبت به صنعت درآمد زای گردشگری انجام شد که در این مراسم 50 نفر از راهنمایان گردشگری فارس به مدارس رفته و مباحث آموزشی متعدد را مطرح کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه اختصاص یک روز به گردشگری، همچنین برپایی مراسمی نمادین در این روز نمی تواند توسعه گردشگری را به همراه داشته باشد. افزود: ضروری است مقوله آموزش در کشور نهادینه شود چرا که آموزش یکی از حلقه های اساسی در حوزه گردشگری است.

وی با تاکید بر اینکه آموزش ها در حوزه گردشگری باید به صورت حرفه ای و حضوری انجام شود، اظهار داشت: یکی از دلایلی که هنوز در عرصه گردشگری عقب هستیم عدم توجه به مقوله آموزش پایدار در این عرصه است. سبوکی بر لزوم برپایی جلسات و نشست های تخصصی آموزشی در مدارس به صورت هفتگی تاکید کرد. رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و جهانگردی فارس در ادامه اضافه کرد: ضروری است نیروهای مرتبط با صنعت گردشگری نیز آموزش داده شوند به طوری که هم اکنون رانندگان تاکسی ها ، مراقبین آثار تاریخی و همچنین برخی از پرسنل هتل ها نیازمند آموزش ویژه و تخصصی در این عرصه هستند. سبوکی با اشاره به اینکه نحوه برخورد با گردشگران داخلی و خارجی یکی از موارد مهمی است که تنها با آموزش افراد امکان پذیر است. اضافه کرد: به دلیل بی توجهی به امر آموزش تخصصی در برخی از هتل ها، دیده شده که از لیوان های پلاستیکی استفاده می شود که این موضوع بسیار عجیب است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر ایجاد جاذبه های جدید در کنار اماکن تاریخی و گردشگری استان تاکید کرد و افزود: در حال حاضر از توانمندی های بالقوه موجود در استان استفاده نمی شود.

سبوکی در ادامه سخنانش خواستار برگزاری تورهای ویژه ایرانگردی و جهانگردی برای تور اپراتورهای مهم دنیا شد و گفت : با توجه به اینکه تور اپراتورها افرادی هستند که مقصد سفر گردشگران را مشخص می کنند، جا دارد در قالب برپایی تورهای ویژه ای، این افراد را با جاذبه های گردشگری کشور و به تبع آن فارس آشنا سازیم تا موجب خنثی شدن تبلیغات منفی باشد که در اکثر کشور های دنیا علیه ایران صورت می گیرد.

وی در این رابطه مثالی زد و گفت : آمار سالانه گردشگران به آفریقای جنوبی بالغ بر 14 میلیون نفراست و این در حالی است که به صورت رسمی از گردشگران خواسته می شود که از ساعت 8 شب به بعد از هتل های خود خارج نشوند که این موضوع نشان دهند عدم امنیت لازم در این کشور می باشد.

وی ادامه داد: اما با این وجود، حضور گردشگران به دلیل تبلیغات موثر این کشور چشمگیر است.

سبوکی در خصوص تبلیغات منفی برخی از نشریات خارجی علیه ایران نیز گفت: متاسفانه چندی پیش در یکی از نشریات بین المللی برای معرفی جاذبه های ایران، تصویر سرباز هخامنشی در تخت جمشید را به صورت بی سر و بسیار کثیف و رنگ پریده، همچنین میدان نقش جهان اصفهان را از پشت سیم های خار دار نشان داده بود.

وی اضافه کرد: چنین موضوعاتی بسی تردید تاثیر نامطلوبی در توسعه گردشگری خواهد داشت که جا دارد مسئولان نسبت به فراهم کردن شرایط مناسبی در عرصه تبلیغات، اقدامات لازم را به انجام رسانند. 

اصلاح شده در تاریخ : پنجشنبه, 09 آذر 1391 ساعت 11:05
روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

آخرین مطالب از : روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

بازگشت به بالا