دوشنبه, 05 اردیبهشت 1390 ساعت 13:49

رئيس انجمن صنفي راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي فارس: گردشگران خارجي پيام شهدا را سوغات مي‌برند جاي موزه شهدا و نماد مقاومت در شيراز خالي است ویژه

نویسنده  روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس
امتیاز دهی به این مطلب
(0 رای)
 رئيس انجمن صنفي راهنمايان ايرانگردي و جهان گردي فارس،بر لزوم تدوين مجموعه‌اي آلبوم مانند و هنري از حماسه‌سازي‌هاي اين استان در طول دفاع مقدس گفت: براي آشنايي بيشتر گردشگران با پيام شهدا و قهرماني‌هاي آنان بايد مجموعه‌اي ويژه گردشگران حداقل به چند زبان زنده دنيا تهيه شود تا توسط راهنمايان گردشگري در اختيار گردشگران خارجي قرار بگيرد.

رئيس انجمن صنفي راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي فارس استان فارس گفت: گردشگران خارجي پيام افتخارآميز شهدا را با خود به سوغات مي‌برند.

 «امير سبوكي» دبير شوراي عالي گردشگري فارس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، گفت: هميشه ارديبهشت ماه فصل حضور انبوه گردشگران در ايران و به ويژه شيراز است اما ارديبهشت ماه امسال براي گردشگران خارجي رنگ و بوي ديگري دارد.

 وي با اشاره به اجلاسيه سرداران و 14 هزار و 600 شهيد استان فارس در شيراز خاطرنشان كرد: فضاسازي در شهرهاي بزرگ گردشگري استان فارس مثل شيراز و مرودشت و فيروزآباد و نصب تصاوير متعدد شهدا،باعث شده تا گردشگران از راهنمايان بپرسند كه اين تصاوير نقش بسته بر در و ديوار مربوط به كيست؟

 رئيس انجمن صنفي راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي فارس،اظهار كرد: در چند هفته اخير گردشگران به غير از جاذبه‌هاي گردشگري فارس، در كنار تصاوير شهدا عكس يادگاري مي‌گيرند.

 وي اضافه كرد: اجلاسيه 90 شهداي استان فارس زمينه‌اي مهيا كرده كه گردشگران خارجي جايگاه شهدا در فرهنگ ايرانيان را درك كرده و به هم وطنان خود بگويند بعد از سال‌ها همچنان ايرانيان به رشادت‌ها و فداكاري‌هاي قهرمانان خود مي‌بالند.

 سبوكي با بيان اينكه راهنمايان تلاش مي‌كنند گوشه‌اي از رشادت‌هاي رزمندگان را براي جهانگردان تعريف كنند، ادامه داد: جهانگردان بعد از شنيدن رشادت‌ها و دلاوري‌هاي شهدا در جنگ تحميلي ضمن آنكه تحت تأثير قرار مي‌گيرند، حقانيت كشور عزيزمان نيز بر آنها آشكار مي‌شود.

 اين فعال عرصه گردشگري ابراز كرد: گردشگران خارجي تا آنجا تحت تأثير شهدا و اجلاسيه 90 قرار گرفته‌اند كه برخي از آنها درخواست بازديد مزار شهدا از راهنمايان مي‌كنند.

 وي با بيان اينكه راهنمايان گردشگري همواره به تبيين جايگاه و تأثير شهدا در زندگي مردم مي‌پردازند، اضافه كرد: آنچه كه بسياري از گردشگران خارجي درخواست بازديد از آن را دارند، موزه جنگ است كه معمولاً در كشورهاي مختلف به عنوان نمادي از نمايش مقاومت مردم ايجاد شده اما در استان فارس از آن محروم هستيم.

 سبوكي خاطرنشان كرد: در كشورهاي مهم دنيا كه عمدتاً درگير جنگ بوده و يا در تاريخ آنها، ‌روزي جنگي واقع شده، موزه جنگ از جايگاه ويژه‌اي براي انتقال فرهنگ مقاومت و ايثار برخوردار است.

وي از فقدان نماد ايثار و مقاومت در شيراز نيز انتقاد كرد و افزود: يكي از اولويت‌هاي شهر شيراز اختصاص يكي از ميادين شهر براي ايجاد يادمان شهداست، اتفاقي كه در اكثر كشورهاي دنيا رخ داده است.

سبوكي افزود: در فرهنگ عامه مردم بسياري از كشورهاي دنيا يادمان سرباز گمنام يا چيزي شبيه آن ايجاد مي‌كنند، كه مهمانان و گردشگران خارجي با حضور در مقابل آن، نسبت به كشته شدگان جنگ اداي احترام مي‌كنند.

وي اظهار كرد: انجمن صنفي راهنمايان گردشگران استان فارس آمادگي خود را براي هرگونه همكاري با مسؤولان برگزاري اجلاسيه 90 شهدا اعلام مي‌كنند.

منبع :

http://fars.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=15718

اصلاح شده در تاریخ : پنجشنبه, 09 آذر 1391 ساعت 10:54
روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

آخرین مطالب از : روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس

بازگشت به بالا